پرسش و پاسخ های متداول

در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارید، پس از تحقیقات، انجام مشاوره و انتخاب دقیق رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد، ترجمه رسمی مدارک خود به زبان روسی را برای ما ارسال می‌نمایید.

مدارک مورد نیاز:

یک) مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات

دو) آخرین مدرک دانشگاهی همراه با ریز نمرات (در صورت وجود)

سه) صفحه مشخصات پاسپورت

چهار) صفحه مشخصات شناسنامه

پس از سپری شدن پروسه ۴۵ تا ۶۰ روزه، دعوتنامه شما از دانشگاه مورد نظر صادر و برای ما ارسال می شود.

در مرحله بعدی، با مراجعه به دفتر تهران، بر اساس دعوتنامه دانشگاه، توسط کنسولگری روسیه در ایران ویزای تحصیلی روسیه برای شما صادر می‌شود.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، علاوه بر مدارک بالا، مدرک تسلط به زبان انگلیسی هم مورد نیاز است.

دوره پادفک در واقع دوره زبان آموزی است که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارند، ملزم به گذراندن آن هستند.

دوره پادفک معمولا شامل دو ترم تحصیلی است (از ۱۰ شهریور تا ۱۰ تیرماه سال بعد).

در این دوره زبان روسی و مقدمات چند درس تخصصی مربوط به هر رشته به منظور آشنایی با لغات تخصصی آن رشته آموزش داده می‌شود.

به عنوان مثال، اگر شما متقاضی رشته های پزشکی باشید، در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی، با مقدمات دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک هم آشنا می‌شوید.

حدود ۲ ماه از زمان ارسال ترجمه مدارک مورد نیاز.

رشته های مهندسی: سالانه بین 2500 تا 7000 دلار

رشته های پزشکی: سالانه بین 5000 تا 10000 دلار

لازم به ذکر است که این هزینه شامل هزینه خوابگاه و زندگی نمی‌شود.

به طور کلی؛

هزینه خوابگاه: ماهیانه بین 20 تا 150 دلار

هزینه رفت و آمد: ماهیانه حدود 100 دلار (با استفاده از کارت دانشجویی)

هزینه خورد و خوراک و دیگر هزینه ها: ماهیانه بین 300 تا 1000 دلار

توجه: مسلما هزینه های ذکر شده بالاخص مربوط به زندگی شخص و هزینه های روزانه بستگی به سبک زندگی فرد و میزان اقتصادی عمل کردن وی دارد، در صورت تمکن مالی این اعداد می تواند بیشتر هم باشد!

از ۱۷ سال به بالا.

از آن‌جا که مبنای آموزش عالی در روسیه بر این است که هر کس در هر سنی از حق آموزش عالی برخوردار است، سقف سنی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه وجود ندارد.

هزینه خوابگاه در روسیه بسته به دانشگاه و کیفیت خوابگاه از 30 دلار برای هر نفر شروع می‌شود و در بهترین خوابگاه‌های دانشجویی به سقف 200 دلار در ماه می‌رسد.

هزینه اجاره یک آپارتمان دانشجویی در مسکو از 400 دلار در مسکو شروع می‌شود و بسته به متراژ منزل، منطقه و فاصله تا نزدیکترین ایستگاه مترو، این مبلغ افزایش می‌یابد. در مسکو، مرکز شهر به عنوان بهترین نقطه و باپرستیژترین محل شهر شناخته می شود و هر چه به سمت حومه شهر نزدیک می شویم میزان اجاره منازل نیز کمتر می شود.

با مرور اخبار 15 سال اخیر، شکی نیست که روسیه کشور بسیار امنی برای خارجیان محسوب می‌گردد. به همان اندازه که تروریست بودن ایرانی‌ها دروغ است، وجود باندهای مافیایی و خطرناک در روسیه، دور از واقعیت است و مربوط به گذشته می باشد. سیستم و نیروی امنیتی روسیه یکی از قویترین و بهترین سیستمهای جهان به شمار می آید.

به هیچ عنوان. روس ها در طول تاریخ همواره با شرق در تماس بوده اند به همین علت کاملا با نزادهای مختلف آشنا و برخورد آنها نیز کاملا عادی و طبیعی است.

متاسفانه اکثریت مردم عامه روسیه با ایران آشنایی خاصی ندارند. در نتیجه احترام یا عدم احترام به ایرانیان معنای خاصی پیدا نمی‌کند. ولی افرادی که دارای مطالعه بیشتر بوده و آشنایی کوتاهی با تاریخ ملل جهان دارند، با ایران، تاریخ و فرهنگ آن به عنوان کشور تاریخی "پرسیا" آشنا بوده و به خوبی از آن و مردمانش یاد می کنند.

پذیرش برای بهمن ماه تنها برای دوره پادفک و آن هم در بعضی از دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.

تحصیل در روسیه عمدتا به زبان روسی است، اما تحصیل در بسیاری از رشته ها از جمله پزشکی به زبان انگلیسی هم میسر است.

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، ملزم به گذراندن امتحان ورودی هستید. اما این امتحان به هیچ عنوان قابل مقایسه با کنکور و امتحان‌های جامع مشابه نیست. این امتحان ورودی بیشتر به منظور ارزیابی اطلاعات عمومی از دروس پایه در رشته مد نظر متقاضی برای ادامه تحصیل می‌باشد.

در صورت موافقت دانشگاه، همسر و فرزند دانشجو هم می‌توانند ویزای همراه بگیرند. دیگر اعضای خانواده، مانند پدر، مادر، خواهر و برادر و… نمی‌توانند از ویزای همراه دانشجو استفاده کنند و فقط می‌توانند دیگر انواع ویزا، مانند ویزای توریستی، تجاری و… دریافت نمایند.

از طریق شعبه بانک ملی در مسکو (میربیزنس بانک) و یا از طریق صرافی‌ها و یا شرکت ها و افراد معتبر و مطمئن (از جمله اینتور سرویس)

کار کردن برای دانشجویان در روسیه، فقط در زمینه رشته تحصیلی، آن هم با کسب جواز کار دانشجویی مقدور است. به عبارت دیگر، کار کردن رسمی با ویزای دانشجویی، عملا ممنوع است. اما دولت روسیه در این مورد سختگیری خاصی ندارد و دانشجویان در هنگام فراغت از تحصیل (تابستان‌ها) می‌توانند مشغول کار (غیر رسمی) شوند.

مسلما تمامی دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبر نیستند، اما تمامی دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و بسیاری از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) لیست تاییدی وزارت علوم در سطح دنیا معتبرند.

اگر شما فارغ التحصیل از دانشگاه های گروه (الف) لیست وزارت علوم باشید، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ظرف ۴۵ روز کاری ارزشیابی و مورد تایید قرار می‌گیرد. در مورد دیگر دانشگاه های این لیست امکان دارد تنها زمان ارزشیابی کمی بیشتر باشد. در صورتی که شما فارغ التحصیل از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم باشید و نمرات شما بالای 3 باشد، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ارزشیابی و مورد تایید قرار می‌گیرد.

یادگیری هر زبان دشواری‌های خود را دارد و زبان روسی هم از این قاعده مستثنا نیست. ولی باید به این نکته توجه داشت که شما زبان روسی را در خود کشور مقصد یاد می‌گیرید و به صورت روزانه از این زبان استفاده می‌کنید و با مردم در ارتباط هستید. همین مسئله بسیار به پیشرفت زبان شما کمک خواهد کرد. ولی بطور کلی یادگیری هر زبان خارجی بستگی به استعداد افراد و پشتکار آنها در یادگیری آن دارد. مسلما یادگیری اصولی و از روی قاعده زبان روسی از ابتدا در آینده کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. اگر شما علاقه و پشتکار در یادگیری زبان روسی داشته باشید، طی یک تا دو سال، زبان روسی شما به حدی خواهد رسید که مشکلی از بابت زبان نخواهید داشت.

برای پذیرش در تمامی مقاطع تحصیلی در روسیه، ارائه مدرک پیش دانشگاهی الزامی است.

طی سالهای گذشته این موضوع کمتر دیده می شد ولی در حال حاضر معدل مناسب برای دریافت دعوتنامه از دانشگاه مخصوصا دانشگاه های پزشکی مهم می باشند.

 بله! در صورتی که شما یک مقطع تحصیلی را در آن دانشگاه تمام کرده باشید.

به جمع ما در اپلای راشا بپیوندید
پسورد باید بیشتر از 6 کارکتر باشد
ورود یا ثبت نام در اپلای راشا